Serwisy i informacje o Małych Ludach Północy - Arktyka.org

Arktyka.org - Serwis o małych ludach Północy

Serwis o Małych Ludach Północy

Jesteś autorem tekstu?
Chcesz zamieścić artykuł?
Skontaktuj się »


Linki


Polskie

Komitet Badań Polarnych przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk
Komitet Badań Polarnych przy Prezydium PAN został powołany w 1975 roku. Zrzesza gremium doświadczonych osób prowadzących badania w obydwu polarnych obszarach Ziemi. Członkowie KBP reprezentują wszystkie dyscypliny naukowe i wywodzą się z ponad 24 instytucji naukowych w Polsce. Wielu z nich wieloletnich nauczycieli akademickich, jest również doświadczonymi dydaktykami. Działaniami Komitetu kieruje jego Prezydium, a prace merytoryczne skupione są w 5 komisjach problemowych.

Polskie Towarzystwo Geograficzne - Klub Polarny
Strona Stowarzyszenia działającego od 1974 roku i powstałego przy Uniwersytecie im. M. Kopernika w Toruniu. Klub skupia uczestników ekspedycji polarnych arktycznych i antarktycznych. Powstał z inicjatywy Profesora Alfreda Jahna, światowej sławy uczonego, wytrawnego znawcy i badacza Arktyki.

Stacja Polarna UMK na Spitsbergenie
Polska jednostka badawcza, na Spitsbergenie - historia, położenie, stan dzisiejszy, plany. Relacje z wypraw, wyniki badań, wybrane publikacje, wiele polarnych ciekawostek oraz dziesiątki zdjęć.

Przystanek Grenlandia
Kompleksowa i najlepsza polska strona o Grenlandii. Obok informacji dotyczących środowiska, gospodarki, historii, mieszkańców i miejscowości, można zapoznać się z wspomnieniami z dwuletniego pobytu Państwa Sylwi i Tomasza Moczadłowskich na wyspie.

Grenlandia.pl
Znajdziemy tutaj podstawowe informacje dotyczące Grenlandii, galerię fotografii oraz forum.

Poznaj Grenlandię
Strona o charakterze komercyjnym - m.in. oferty pracy na Grenlandii i polowań.Ogólne

Polar Libraries Bulletin (ang)
Bezpłatny biuletyn brytyjskiej organizacji British Antarctic Survey założonej w 1971 roku w celu gromadzenia informacji i popularyzacji inicjatyw związanych z Arktyką.

Arctic Council (ang)
Bardzo duży norweski projekt, który zajmuje się kompleksową informacją o terenach zamieszkałych na terenie 30 mln. km2 przez 30 różnych narodów tubylczych (4 mln. ludzi)Ameryka

Government of Nunavut (ang)
Oficjalna strona rządu terytorium Nunavut wydzielonego z północnych terenów Kanady.

Nunatsiaq News (ang)
Wiadomości z rejonów arktycznych Kanady - Nunavut, Nunavik, Iqaluit i ogólne: Around the Arctic oraz o zachodzących zmianach klimatycznych.

CBC North (ang)
Ogólne informacje o Północy z kanadyjskiego portalu internetowego CBC.ca - newsy, wydarzenia, relacje, opinie, video i radio.

Nunavut'99 (ang)
Strona poświęcona wydarzeniu jakie miało miejsce 1 kwietnia 1999 roku, czyli wydzieleniu się terytorium Nunavut z Kanady.

Inuit Tapiriit Kanatami (ITK) (ang)
Is the national Inuit organization in Canada, representing four Inuit regions - Nunatsiavut (Labrador), Nunavik (northern Quebec), Nunavut, and the Inuvialuit Settlement Region in the Northwest Territories.

Arctic Institute of North America (ang)
Połączone siły dwóch uniwersytetów z USA i Kanady (University of Alaska oraz University of Calgary) stworzyły działający od 1945 roku wydział do studiów nad amerykańską Północą.Rosja

Russian Association of Indigenous Peoples of the North (wielojęzykowy)
Strona poświęcona rdzennym narodom rosyjskiej Północy i zmianom, jakie te społeczności doświadczają.

The types of the Nenets songs (ang)
Sygnowane przez Jarkko Niemi 1997 materiały (ang) dotyczące pieśni nienieckich w tłumaczeniu Prof. Bruce Johnson, School of English, University of New South Wales, Australia.

Fundacja "Batani" (ros / ang)
The Fund was established aiming at help to the indigenous peoples of the North in protecting their rights by distributing information, educational activities and encouraging participation of the small-numbered indigenous peoples representatives in political and economic life of the country and abroad.

Inicjatywa Narodu Nienieckiego "Yasavey" (ros / ang)
Organizacja powstała w 1989 roku w Narjan-Mare na pierwszym zjeździe Narodów Północy w Rosji. Yasavey znaczy po Nieniecku 'przewodnik, znający miejsce'. Taki też cel założyło sobie stowarzyszenie - rozwiązywać problemy socjalno-ekonomiczne oraz chronić kulturę i tradycję Narodu Nienieckiego.

Centrum Informacyjne ugrofińskich narodów (ros)
Nowości i informacje o Węgrach, Wepsach, Karelach, Komi-Permiakach, Liwach, Mansach, Maryjcach, Nieńcach, Samach, Selkupach, Udmurcach, Finach, Chantach i Estończykach.

Kuyaar.ru - kultura narodów Jakucji (ros / ang / yakut / even)
Strona pod patronatem UNESCO oraz ministra edukacji i ministra kultury Republiki Sakha (Jakucja).


Portal Arktyka poleca

Kamczatka i jej ludy autochtoniczne

Kamczatka i jej ludy autochtoniczne

Unikatowe opracowanie Marii Dybowskiej na temat życia, pracy i twórczości znakomitego polskiego uczonego - Benedykta Dybowskiego. Opisy ludów autochtonicznych zamieszkujących Syberię.

Kontakt w sprawie zakupu
mariadybowska[at]interia.pl


Ludy tubylcze Arktyki

Arktyka - Ludy Tubylcze

Tubylcy w Arktyce

Mapka prezentująca wszystkie etniki, które zaliczane są do Małych Ludów Północy przez kraje mające na swoim obszarze strefę arktyczną lub subarktyczną.

Mapa rozmieszczenia ludów tubylczych w tzw. Krajach Arktycznych.
Źródło: www.npolar.no/ansipra

Witamy

Zwracając uwagę na mapę zasiedlenia terenów na kuli ziemskiej, od razu dostrzeżemy, że rozmieszczenie jest zdeterminowane i podyktowane przez środowisko naturalne.

Pierwsze słowa, które przychodzą nam na myśl, i z którymi Arktyka nam się kojarzy, to przede wszystkim śnieg, lodowa pustynia, foki, niedźwiedzie polarne i oczywiście Eskimosi.

Geograficznie Arktyka obejmuje obszar 21 milionów kilometrów kwadratowych a jej granice zostały wytyczone przez średnią temperaturę lipca, która nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Kulturowo natomiast, Arktyka zajmuje znacznie szerszy obszar. I tak na przykład w Rosji mianem Małych Ludów Północy określa się prawie wszystkie autochtoniczne ludy Syberii, aż po jej południowe granice.Arktyka

Zobacz fascynujący świat lodu na filmach

Arktyka

Wspaniałe zdjęcia, surowość i piękno dzikiej przyrody

Zobacz »